
Adres: ul. Ks. I. Posadzego 3, 61-108 Poznań
Godziny otwarcia: 17:00–20:00
Wstęp bezpłatny
Nazwa rezerwatu – Genius loci (łac. Duch opiekuńczy), nawiązuje do tradycji szczęśliwych, wybranych miejsc, posiadających swego ducha opiekuńczego. W tym łacińskim określeniu skupia się wyjątkowy charakter Ostrowa Tumskiego, od ponad 1000 lat nieodłącznie związanego z historią naszego kraju i miasta. Prowadzone od 2008 roku wykopaliska odsłoniły świetnie zachowane, niezwykle ciekawe założenia konstrukcyjne wałów grodowych. Dzięki badaniom wiemy, że w X wieku wyspa tętniła życiem politycznym, gospodarczym i religijnym. Tu zapadały najistotniejsze decyzje, dotyczące charakteru kształtującego się organizmu państwowego. Jak na ówczesne czasy, gród był nadzwyczaj nowoczesny.
Jest to miejsce, w którym zwiedzający mogą podziwiać wielkie dzieło inżynierii wczesnośredniowiecznej - doskonale zachowane konstrukcje wału obronnego grodu poznańskiego z X wieku. Dzięki nowoczesnemu otoczeniu i multimedialnym metodom przybliżania tematyki, każdy ma niepowtarzalną okazję do poznawania dziejów tego miejsca pod różnym kątem i z różnej perspektywy.
Godz. 17:30 i 22:30
Prowadzenie: Karolina Andrys
Prelekcja jubileuszowa Prof. Hanny Koćki-Krenz
Godz. 19:30 i 22:00
Określenie "in summo" odnosi się do lokalizacji kościoła - "na grodzie". Stoi on w sercu dawnego grodu piastowskiego, na miejscu rezydencji książęcej. W trakcie wykopalisk archeologicznych odkryto relikty siedziby Mieszka I (palatium) oraz kaplicę księżnej Dobrawy. XV-wieczna świątynią posiada nietypowy wygląd: "ucięta" nagle wysoka fasada sprawia wrażenie nieukończonej. W XIX wieku kościół popadł w ruinę i miał zostać rozebrany. Ocalał jednak, służąc jako magazyn szpitalny i spichlerz. We wschodniej ścianie kościoła znajduje się kamień z charakterystycznymi bruzdami - według jednych pozostałość po ostrzeniu mieczy, według innych ślad diabelskiej łapy...
Prowadzenie: Marcin Kasprowicz
Prowadzenie: dr Agnieszka Stempin
Czy konkubinat był dopuszczalny w średniowieczu?
Czy można było powiedzieć "nie" zaaranżowanemu małżeństwu?
Czy była możliwość wzięcia rozwodu?
A co z wielką miłością dworską praktykowaną przez rycerzy? Czy był to tylko wytwór wyobraźni trubadurów, czy moda tamtych czasów? Na te, i jeszcze kilka innych pytań, z przymrużeniem oka odpowie czasowa wystawa pt. "Z kim Ci tak będzie źle jak ze mną? O związkach w średniowieczu"
Prowadzenie: Agnieszka Wiącek