
Adres: Aleje Marcinkowskiego 9, 61-745 Poznań
Godziny otwarcia: 17:00-1:00
Bilety w cenie 5 zł. Dostępne także on-line
Po rozwiązaniu quizu odbiór upominku w „Przestrzeni twórczego dziobania” na wystawie.
Prowadzenie: Sabina Mayer, Paulina Broniewska (Sekcja Edukacji Gmachu Głównego MNP)
Miejsce: hol starego gmachu przy schodach – wydawanie kart rodzinom do godz. 20:30
Jedna z sal muzealnych, przemieni się w profesjonalne studio fotograficzne. To idealna okazja by ubrać jeden z czterech wyjątkowych strojów kobiecych, które zaprojektowała nasza wolontariuszka – Marcelina Wierzbicka (UAP), inspirując się starożytnymi figurkami tzw. Tanagryjkami. Autorką zdjęć będzie artystka Maria Węsławska-Gribina.
Efekty sesji zostaną opublikowane w naszych mediach społecznościowych.
Miejsce: Sala Moneta (stary gmach muzeum)
Podobnie jak w ubiegłych latach, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przygotowało pokaz filmów z cyklu „Dzieła utracone”, wyprodukowanych we współpracy ministerstwa oraz Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie. Opowiadają one historie dzieł utraconych z polskich zbiorów w wyniku II wojny światowej, które zostały odzyskane w ostatnich latach dzięki działaniom restytucyjnym resortu kultury.
Miejsce: Sala Raczyńskich (stary gmach muzeum)
Na tej mini-ekspozycji pokażemy kilkadziesiąt najcenniejszych monet i banknotów, zarówno obiegowych (wzory), jak i kolekcjonerskich oraz okolicznościowych, które Muzeum Narodowe w Poznaniu otrzymuje corocznie w darze od Narodowego Banku Polskiego. Na wystawie zaprezentowane zostaną monety srebrne i złote poświęcone wybitnym Polakom, różnorodnym jubileuszom i wydarzeniom aktualnym, a także serie tematyczne oraz szczególnie cenne, emitowane w niewielkich nakładach zestawy monetarne.
Przygotowanie: Gabinet Numizmatyczny MNP
Miejsce: Sala XIX wiecznego malarstwa niemieckiego (stary gmach muzeum)
Specjalnie na tę Noc pracowniczki muzealnej biblioteki przygotowały kilkanaście książek z niezwykłymi okładkami, pochodzących z naszych zbiorów. Zaprezentowane egzemplarze pozwolą na prześledzenie kunsztu wydawniczego od epoki neoklasycyzmu, przez secesję aż do drugiej połowy wieku XX. Gratką dla oglądających będzie również pokaźnych rozmiarów, bogato zdobiony album poświęcony architekturze niemieckiej.
Przygotowanie: Zofia Szot i Zuzanna Olejniczak z Biblioteki MNP
Miejsce: Sala XIX wiecznego malarstwa niemieckiego (stary gmach muzeum)
Haft chazacki wpisany na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa jest jednym z wyznaczników kulturowej odrębności Chazów, regionu etnograficznego leżącego nieopodal Rawicza. Warsztaty, prowadzone przez twórczynię ludową Alicję Gniazdowską, mają na celu przybliżenie tematyki haftu, poznanie podstawowych technik hafciarskich i zainteresowanie szerszego kręgu odbiorców tym rzemiosłem.
Zajęcia, współorganizowane wraz z poznańskim Oddziałem Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego, będą odbywały się jednocześnie w dwóch grupach: dla dzieci i dla osób starszych (12+). Młodsza grupa wykona haft na odpowiednio przygotowanym papierowym talerzyku, wykorzystując do tego białą wełnę i plastikowe igły. Starsza grupa będzie haftowała na tiulu wykorzystując technikę haftu przewlekanego.
Miejsce: Sala edukacyjna Sekcji Edukacji Gmachu Głównego MNP
Zespół badawczy Galerii Sztuki Starożytnej przygotował wyjątkowy pokaz filmowy, w którym prezentowane są eksponaty z magazynu studyjnego. W materiale nie zabraknie historii artefaktów z Egiptu, Grecji, a nawet Mezoameryki. Tym wystąpieniem pragniemy przybliżyć fascynującą opowieść o sztuce starożytnej, a także rozbudzić ciekawość mniej oczywistymi eksponatami Muzeum.
Przygotowanie: Martyna Janas, Klaudia Kornas, Monika Sołtysiak, Wiktor Piekarz (studenci archeologii i historii sztuki, praktykanci w Studyjnej Galerii Sztuki Starożytnej)
Miejsce: Studyjna Galeria Sztuki Starożytnej (podziemia starego gmachu muzeum)
Studenci odbywający praktyki w Studyjnej Galerii Sztuki Starożytnej przygotowali dla odwiedzających krzyżówkę, nawiązującą do prezentowanych w galerii obiektów. By rozwiązać zagadki, trzeba uważnie przyjrzeć się eksponatom i zgłębić ich historie. Osoby, którym uda się odgadnąć wszystkie hasła, otrzymają od kuratora galerii słodkie nagrody.
Przygotowanie: Wiktoria Kraszewska, Martyna Janas, Monika Sołtysiak, Klaudia Kornas, Wiktor Piekarz (studenci archeologii i historii sztuki, praktykanci w Studyjnej Galerii Sztuki Starożytnej)
Miejsce: Studyjna Galeria Sztuki Starożytnej (podziemia starego gmachu muzeum)
Godz.18:30, 19:30 i 20:30
Hieroglify nazywane ,,mową bogów’’ czy też ,,boską mową’’, to rodzaje znaków, którymi posługiwało się zaledwie 1% społeczeństwa Starożytnego Egiptu. Dzięki krótkiemu kursowi, będzie można zapoznać się z najważniejszymi znakami, które umożliwią zapisanie swojego imienia w hieroglifach. Podczas warsztatów opowiemy o symbolice kolorów, obowiązującej w kulturze egipskiej i związku sztuki i pisma.
Zachęcamy do uczestnictwa wszystkich zainteresowanych, zarówno dzieci jak i dorosłych!
Prowadzenie: Klaudia Kornas i Martyna Janas (studentki archeologii, praktykantki w Studyjnej Galerii Sztuki Starożytnej)
Miejsce: Studyjna Galeria Sztuki Starożytnej (podziemia starego gmachu muzeum)
Godz. 18:30 i 21:00
Zapraszamy na oprowadzanie po Galerii Sztuki Starożytnej, które poprowadzi Wiktor Piekarz. Młody badacz przedstawi historie obiektów związanych z kulturą starożytnej Grecji. Opowie o obiektach z magazynu studyjnego – ceramice czerwono i czarnofigurowej, a także o dziełach z wystawy czasowej – Tanagryjkach.
Prowadzenie: Wiktor Piekarz (student Historii Sztuki i Filologii klasycznej, praktykant w Studyjnej Galerii Sztuki Starożytnej)
Miejsce: Studyjna Galeria Sztuki Starożytnej (podziemia starego gmachu muzeum)
Czy można pokazać czas i jak to zrobić? Podczas spaceru zwrócimy uwagę na sposoby ukazania tego motywu przez wybranych artystów współczesnych.
Prowadzenie: Agata Migdalska (Sekcja Edukacji Gmachu Głównego MNP)
Zbiórka: hol nowego gmachu przy punkcie informacyjnym
Godz. 19:30 i 21:00
Spotkanie dotyczyć będzie kilku nokturnów Jacka Malczewskiego eksponowanych w Galerii Sztuki Polskiej, znaczenia księżycowego światła i nocnej pory w komponowaniu symbolicznego
i malarskiego przekazu.
Prowadzenie: dr Agnieszka Skalska (MNP)
Miejsce: Galeria Sztuki Polskiej, III piętro (nowy gmach muzeum)
Godz. 20:00, 21:00 i 22:00
W wybranych momentach Nocy Muzeów wystawie Józefa Chełmońskiego towarzyszyć będzie kapela w składzie:
Ewa Szymczak (skrzypce, basy),
Dominika Oczepa (skrzypce, basy)
Karolina Ociepka (bęben obręczowy, baraban).
Repertuar, który usłyszą widzowie, pochodzi z nagrań archiwalnych oraz z bezpośredniego przekazu od wiejskich muzykantów i śpiewaków. Kapela zagra tradycyjne melodie polek, oberków, chodzonych i kujawiaków w wersjach niestylizowanych.
Czas trwania: 20 minut
Miejsce: hol starego gmachu (na wystawie Chełmońskiego)
Godz. 20:30 i 22:00
Wykład poświęcony będzie nokturnom, a więc malarskim przedstawieniom nocy w twórczości Józefa Chełmońskiego. Podczas spotkania przyjrzymy się dziełom prezentowanym na poznańskiej wystawie zastanawiając się w jaki sposób artysta kreował nocną porę na swoich obrazach.
Prowadzenie: dr Arkadiusz Krawczyk (MNP)
Miejsce: Sala hiszpańska (stary gmach muzeum)
Czas trwania: 30 minut
Program koncertu Chóru Akademickiego Coro da Camera Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu pod dyrekcją dr Barbary Dąbrowskiej-Silskiej obejmie utwory z różnych epok muzycznych, od muzyki dawnej po współczesną, wykonane zarówno a cappella, jak i z towarzyszeniem fortepianu. Usłyszeć będzie można między innymi kompozycje Pierra Passereau, Johna Dowlanda, Antonia Vivaldiego, Petera Schneckera czy Erica Whitacre.
Miejsce: Galeria Sztuki Polskiej, III piętro (nowy gmach muzeum)
Czas trwania: 30 minut
Z czego słynie poznańskie Muzeum? Spacer szlakiem emblematycznych dzieł Galerii Sztuki Polskiej przybliży konteksty ich powstania i pomoże prześledzić najważniejsze przełomy w historii rodzimego malarstwa.
Prowadzenie: Kinga Sibilska (Sekcja Edukacji Gmachu Głównego MNP)