adres: ul. Święty Marcin 80/82, 61-809 Poznań
godziny otwarcia: 12.00–00.00
Sprzedaż biletów i wydawanie audioprzewodników do godz. 23.00
Bilety:
Zwiedzanie Zamku:
· z mapką: 7 zł
· z audioprzewodnikiem: 12 zł
Wstęp na wystawę „Łataj! Ceruj! Długie życie ubrań” – 2 zł
Wstęp do Galerii Fotografii pf w ramach biletu na zwiedzanie ZAMKU
Wstęp wolny na wystawy: „Załóż to jeszcze raz” i „Chce się szyć!
UWAGA: na przedpremierowy pokaz filmu Izabelli Gustowskiej będą dostępne bezpłatne wejściówki, do odbioru w Kasie CK ZAMEK.
Obecnie pełnemu recyklingowi poddaje się tylko 1% odzieży! Pozostała część trafia do mórz i rzek lub zasila gigantyczne wysypiska śmieci w krajach Afryki, Azji i Ameryki Południowej. „Załóż to jeszcze raz” to wystawa, dzięki której dowiecie się więcej faktów na temat niszczącej środowisko i społeczeństwo branży odzieżowej.
Miejsce: Hol Wielki
Co sezon chcemy wyglądać modnie. Wyrzucamy z szafy stare ubrania i kupujemy nowe, tym samym napędzając nieekologiczne i nieetyczne trybiki mechanizmu fast fashion. Z pomocą przychodzi najnowsza wystawa Centrum Kultury ZAMEK „ŁATAJ! CERUJ! Długie życie ubrań”. podejmująca próbę uświadomienia odbiorcom skali problemu. Zdaniem kuratorki, Marty Smolińskiej, celem sztuki jest podsuwanie nam strategii pomagających ograniczać nadprodukcję w branży odzieżowej. Sztuka ma wzywać do zmiany naszej mentalności. Mamy nadzieję, że wystawa obdarzy Was narzędziami, które pomogą Wam załatać lukę w świadomości o działaniach fast fashion i zacerować rozdarcia, czy wyrzucić i kupić nowe, czy założyć coś jeszcze raz.
Miejsce: Sala Wystaw
Dla większości z nas oczywiste jest, by codziennie się w coś ubrać. Ale żeby samodzielnie szyć?! Chce się szyć tylko niektórym! Wystawa „Chce się szyć!” powstała we współpracy z osobami, które odpowiedziały na zaproszenie kuratorek, wyjęły z szaf i kartonów z pamiątkami własnoręcznie uszyte ubrania i opowiedziały ich historię. Na wystawie obejrzeć można zarówno rzeczy sprzed dziesięcioleci, jak i współczesne.
Miejsce: część historyczna Zamku
„Bugalski patrzy na rodzinę z czułością i dystansem badacza jednocześnie. Jego uwaga krąży pomiędzy dwiema perspektywami − ekstatyczną i analityczną. Wszystkie zdjęcia zostały przez niego uważnie zainscenizowane w przestrzeni rodzinnego domu, z udziałem najbliższych, którzy najczęściej odgrywali samych siebie” – pisze Małgorzata Widomska, siostra artysty. „Mój brat wraca do domu rodzinnego regularnie, na długie okresy i tylko tu potrafi realizować kolejne projekty. Monotonia w obszarze okoliczności sprzyja pracy twórczej, spełniając ważne zadanie – pomaga autorowi ośmielić i usłyszeć intuicję.”
Miejsce: Galeria Fotografii pf
Babi Targ Vintage to nowa odsłona Babiego Targu. Tym razem skupiamy się na wyselekcjonowanych markach vintage, które prezentują unikalny styl, historię i jakość, a przy okazji nadal dbamy o planetę. Kupując ubrania vintage, ocalamy je przed zapomnieniem, a równocześnie zmniejszamy ślad węglowy. To ekologiczna alternatywa dla szybkiej i masowej współczesnej produkcji.
miejsce: Sala Wielka
wstęp wolny
Seanse filmów związanych ze sztuką w Kinie Pałacowym
godz. 13.15
UWAGA: na przedpremierowy pokaz filmu Izabelli Gustowskiej będą dostępne bezpłatne wejściówki, do odbioru w Kasie CK ZAMEK.
„Nowy Vermeer. Wystawa wszech czasów”, reż. David Bickerstaff, Wielka Brytania 2023, 95' | Sala 1 | bilety: 22/19 zł
Film z cyklu „Wystawa w Kinie” zaprasza widzów na zupełnie nową wycieczkę po legendarnym amsterdamskim Rijksmuseum, gdzie w 2023 roku miała miejsce największa w historii wystawa arcydzieł Vermeera, na którą zostały wypożyczone z całego świata najsłynniejsze płótna tego dawnego mistrza.
godz. 21.00
„Bezwzględne cechy podobieństwa”, reż. Izabella Gustowska, Polska 2024, 71' | Sala 2 | bilety: 10 zł | pokaz przedpremierowy
"Bezwzględne Cechy Podobieństwa" to nowatorski film fabularny przedstawiający historię architektki Antoniny, która obsesyjnie dąży do zaprojektowania idealnego mostu. To utopijne marzenie ma swoje źródło w relacji głównej bohaterki z jej bliźniaczą siostrą – aktorką Melanią. Opisywana bliźniaczość to balansowanie pomiędzy stanem euforii i miłości, a stanem bezsilności i nienawiści. Przedziwna dynamika jakiej podlegają dwie siostry, bliźniaczo do siebie podobne, choć tak różne charakterologicznie, odnosi się do idei mostu. Te dwa bieguny, dwa ludzkie byty schodzą się i rozchodzą we wzajemnej akceptacji, w euforycznych chwilach zgody, a także niszczących współzależnościach, zazdrości i rywalizacji o siłę swoich talentów i pasji.
godz. 22.00
„Muzeum Prado – kolekcja cudów”, reż. Valeria Parisi, Włochy, Hiszpania 2019, 92' | Sala 1 | bilety: 22/19 zł
Filmowa podróż po jednym z najsłynniejszych muzeów świata, które obchodzi właśnie jubileusz 200-lecia istnienia. Po madryckiej chlubie, pełnej dzieł Velázqueza, Rubensa, Tycjana, Mantegna, Boscha, Goi czy El Greca, oprowadzi nas laureat Oscara - aktor Jeremy Irons.
godz. 23.59 (midnight screening)
„Rembrandt z The National Gallery w Londynie” i „Rijksmuseum w Amsterdamie”, reż. Kat Mansoor, Wielka Brytania 2015, 90' | Sala 1 | bilety: 22/19 zł
Wystawa skupia się na najważniejszych wydarzeniach z ostatnich lat życia Rembrandta, powszechnie uważanych za najlepsze i najbogatsze lata w jego twórczości. Poznamy historię życia Rembrandta, która przeplata się z zakulisowymi przygotowaniami do wystaw w National Gallery w Londynie i Rijksmuseum w Amsterdamie – wszystko razem pozwala poznać fenomen tego wielkiego malarza.