
Adres: Arkadia, ul. F. Ratajczaka 44
Godziny otwarcia: 17:00-22:00
Wstęp bezpłatny
Wydawnictwo Miejskie Posnania popularyzuje wiedzę o historii miasta, jego wybitnych mieszkańcach, zabytkach, wydarzeniach kulturalnych, urbanistyce i architekturze. Stworzone zostało z myślą o poznaniakach, ich gościach i turystach. Wydaje „Kronikę Miasta Poznania” – kwartalnik historyczny przypominający ważne postacie i wydarzenia kształtujące i zmieniające oblicze miasta, książki o Poznaniu (przewodniki, albumy, publikacje popularnonaukowe, powieści, książki dla dzieci), bezpłatny miesięcznik „Poznański Informator Kulturalny Sportowy i Turystyczny – «IKS»” z recenzjami, rozmowami z ludźmi kultury oraz opisami nadchodzących wydarzeń oraz bezpłatny miesięcznik „Senioralny Poznań” z przydatnymi informacjami dla osób w wieku 60+.
Fotoplastykon Poznański: Arkadia, ul. F. Ratajczaka 44, wejście przez Centrum Informacji Kulturalnej
Fotoplastykon Poznański - unikatowe, stuletnie urządzenie pozwalające oglądać zdjęcia w trójwymiarze. Aktualna wystawa stereofotografii prezentuje rozpoczęcie budowy największej inwestycji powojennego Poznania – tzw. dolnego tarasu Rataj oraz życie jego ówczesnych mieszkańców. Ekspozycja wzbogacona jest o archiwalne zdjęcia wsi Rataje.
Wystawa przygotowana została w trzech językach: polskim, angielskim i ukraińskim.
Pokaz zdjęć i dokumentów z archiwum Cyfrowego Repozytorium Lokalnego CYRYL
Warsztatownia: Arkadia, ul. F. Ratajczaka 44, wejście z głównego holu budynku
Cyryl Ratajski rządził Poznaniem w jego najlepszych międzywojennych czasach. Za jego kadencji miasto z wojskowego garnizonu przeistoczyło się w europejską metropolię. Modernizacja Poznania, Pewuka i nieugięta postawa wobec wroga uczyniła zeń wzór poznaniaka, a im więcej czasu upływa, tym jego postać staje się w historii miasta symbolem. Warto przypomnieć jego życie i to wszystko, co dla rozkwitu międzywojennego miasta uczynił.
Warsztatownia: Arkadia, ul. F. Ratajczaka 44, wejście z głównego holu budynku
Poznańskie Archiwum Historii Mówionej ożywia pamięć i nagrywa rozmowy z poznaniakami i Wielkopolanami, którzy chcą opowiedzieć o swoich przeżyciach. Do tej pory zgromadziło i opublikowało już około czterystu filmowych wywiadów ze świadkami historii. Zapraszamy do obejrzenia najnowszych produkcji z cyklu:
1. „Zaułek Rzemiosła”
2. „Wielkopolskie Rodziny Katyńskie / powstanie wielkopolskie”
3. „Himalaiści poznańscy”
4. „40-lecie czasopisma Czas Kultury”