
Adres: ul. Mostowa 27 A, 61-854 Poznań
Godziny otwarcia: 17:00-21:30
Wstęp bezpłatny
Podczas spotkania z zainteresowanymi zaprezentowana zostanie będąca w posiadaniu Instytutu Zachodniego spuścizna po prof. Krzysztofie Skubiszewskim, pierwszym szefie dyplomacji Polski po przełomie 1989 roku , architekcie nowej polskiej polityki zagranicznej, przekazana Instytutowi Zachodniemu przez Rodzinę Profesora. Składają się na nią cenne dokumenty, powstałe w trakcie jego ministerialnego urzędowania, odręczne materiały, korespondencja Profesora, a także bogaty, specjalistyczny księgozbiór. W specjalnie udostępnionym dla zwiedzających "Gabinecie Ministra Skubiszewskiego" będzie można obejrzeć osobiste pamiątki, meble, portrety rodzinne, zdjęcia i bibeloty. Będzie też można wysłuchać pogadanki na temat niebywałej postaci, jaką niewątpliwie był Profesor Skubiszewski, zasłużony dyplomata, doskonały znawca prawa międzynarodowego, prawdziwy mąż stanu.
Prowadzenie: prof. dr hab. Jadwiga Kiwerska
Godz. 17:45, 18:45, 19:45 i 20:45
„Podziemne Tajemnice: Zwiedzanie Archiwum Instytutu Zachodniego z Latarkami” to okazja, by odkryć zapomniane dokumenty i tajemnice, które skrywają podziemia Instytutu Zachodniego. W ciemności, uzbrojeni w latarki, wspólnie przemierzymy korytarze, odkrywając fragmenty historii, które przez lata były kolekcjonowane.
Prowadzenie: Marcin Zielonacki
Godz. 18:00 i 20:00
Podczas Nocy Muzeów przybliżymy tragiczny okres okupacji niemieckiej w Poznaniu i w Wielkopolsce. Mordy, egzekucje, Zagłada, prześladowania i masowe wysiedlenia były stałym doświadczeniem Polaków i Żydów, żyjących w tzw. Kraju Warty. W cieniu tego
terroru Niemcy, mieszkańcy Gauhauptstadt Posen, prowadzili normalne, choć podporządkowane zasadom państwa totalitarnego, życie. Okupowani i okupanci. Terror i codzienność. Jak wyglądała niemiecka okupacja w Kraju Warty? Na to pytanie spróbujemy
odpowiedzieć podczas wykładu. Elementem opowieści będą dokumenty i fotografie, które pokażemy w oryginale oraz w formie cyfrowej.
Prowadzenie: dr Bogumił Rudawski
Małgorzata Bukiel opowie o wyprawach pracowników Instytutu Zachodniego na Ziemie Odzyskane, czyli dawne obszary Niemiec, przyłączone do Polski po II wojnie światowej. Ekspedycje naukowe Instytutu dotarły w latach 40. na tereny Dolnego Śląska, Pomorza Zachodniego, Ziemi Lubuskiej, Warmii i Mazur oraz Górnego Śląska. Podczas każdej z wypraw badacze robili notatki, prowadzili wywiady, a ważnym elementem ekspedycji było gromadzenie dokumentacji fotograficznej. Na zdjęciach uwieczniono głównie zabytki architektury, zniszczenia wojenne oraz ich odbudowę, zakłady pracy i zagospodarowywanie nowych terenów. Obecnie w Instytucie przechowujemy zbiór liczący ok. 5500 fotografii, z których część będzie można zobaczyć podczas Nocy Muzeów.
Prowadzenie: dr Małgorzata Bukiel