wstęp bezpłatny
Serdecznie zapraszamy turystów do swobodnego zwiedzania kompleksu w godzinach 16.00 – 18.00 i 19.00 – 21.00. W godz. 18.00 – 19.00 będą odbywały się nabożeństwa katolickie i prawosławne. W tym czasie prosimy nie zwiedzać, natomiast zachęcamy, by skorzystać z okazji i uczestniczyć we mszy św. niedzielnej w sanktuarium lub nabożeństwie prawosławnym w kościele. Zwiedzanie klasztoru jest bezpłatne. Można wesprzeć fundusz konserwacji zabytkowego obiektu poprzez złożenie datku do oznakowanej skarbony z odpowiednim napisem.
Przy wszystkich wartych zobaczenia miejscach umieszczone są tablice informacyjne z opisem w języku polskim i angielskim, które zawierają także kody QR (nie jest konieczne połączenie z Internetem) z opisem do odczytania w smartfonie.
Miejsce zwiedzania: pomieszczenie przed dużą zakrystią.
Od dwóch lat w poznańskim klasztorze oo. jezuitów swoje nabożeństwa sprawuje prawosławna wspólnota ukraińska, której kapelanem jest o. mitrat Iwan Dziuba z Prawosławnej Cerkwi Ukrainy. Do każdej celebracji Eucharystii potrzebne są świeże, specjalnie wypieczone chleby, zwane prosforami. Takiemu właśnie przygotowaniu chlebów przez o. Iwana będzie się można przyglądać i oczywiście z nim porozmawiać: i po polsku i po ukraińsku. Chleby tego dnia wypieczone zostaną zużyte do niedzielnej Eucharystii oraz pobłogosławione na zakończenie nieszporów celebrowanych tego samego dnia o g. 18.00 w kościele głównym), by wierni mogli się nimi pokrzepić oraz zabrać cząstki do domu.
Wejście schodami po lewej stronie (za kratą) na piętro lub od ul. Dominikańska 10.
W Galerii u Jezuitów podczas Nocy muzeów, w godz. 15:00 - 21:00, będzie można zobaczyć wystawę prac artystycznych Mariusza Stanisławczyka pt. “Ucho Igielne”. Znajdą się na niej prace z różnego zakresu technik: grafiki warsztatowej, malarstwa, rysunku oraz interaktywnych multimediów (w formie gier komputerowych). Wystawa potrwa do 25 maja.
Przedstawione dzieła pochodzą z kilku etapów osobistej twórczości autora, wykonane są w rozmaitych technikach i sięgają do odmiennych tematów i figur. Wszystkie jednak, jak sądzi sam twórca, może podsumować osobista ekspresja uczuć związanych z "trudem istnienia".
Mariusz Stanisławczyk, ur. 1984 w Białogardzie, jest z zawodu specjalistą IT i absolwentem Wydziału Matematyki i Informatyki UAM, a także absolwentem studiów podyplomowych z Grafiki Projektowej na UAP. Jego pasją jest szeroko pojęta sztuka: historia, kolekcjonowanie, twórczość własna. Pracuje w technikach malarskich, graficznych i rysunkowych wciąż poszukując osobistego języka ekspresji. Tworzy również projekty gier komputerowych, w których łączy tradycyjny warsztat rysunkowy z komputerową grafiką 3D.
Wejście od ul. Dominikańskiej 10 - przez bramę.
Niezwykła okazja, by odwiedzić Pracownię Działań Twórczych i zapoznać się z dziełami wykonanymi przez uczestników warsztatów. Będzie można zobaczyć m.in. ikony, mozaiki, witraże.
Prezentacje odbywają się o godz. 16.00, 17.00 i 19.45
Miejsce zwiedzania: empora organowa w kościele – wejście po lewej stronie za kruchtą.
W kościele znajdują się prawie 100-letnie koncertowe organy firmy Rieger (Czechy – Austria), op. 2163. Po wieloletniej przerwie uruchomione ponownie w maju 2023 r. z okazji Nocy Muzeów. Również tym razem będzie można wejść na emporę organową, zobaczyć instrument z bliska, obserwować grającego organistę czy porozmawiać z nim. Jednak brzmienie organów najlepiej prezentuje się mniej więcej w połowie długości kościoła.
Prezentację organów poprowadzą Dominik Kaczmarek i Paweł Szott. Demonstracje dużych organów zsynchronizowane są ze zwiedzaniem kościoła z przewodnikiem, które po nich następują.
Prezentacje odbywają się w godz. 16.00 – 18.00, 20.00 - 21.00
Miejsce zwiedzania: empora organowa w sanktuarium – wejście drzwiami po lewej stronie wchodząc schodami do galerii.
Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej wyposażone jest w zabytkowe małe organy zbudowane w r. 1880 przez J. Gryszkiewicza harmonizujące doskonale z neogotyckim wyposażeniem wnętrza. Na zwiedzających w podanych godzinach oczekiwać będą panowie Dominik Kaczmarek i Paweł Szott, którzy chętnie zaprezentują organy i opowiedzą o ciekawostkach związanych z instrumentem.
Zwiedzanie odbywa się w godzinach:
16.20, 17.20, – w języku polskim
20.00 – w języku polskim i angielskim
Zbiórka przy kruchcie kościoła.
Odwiedzającym gościom proponujemy zwiedzanie kompleksu klasztornego z przewodniczką PTTK p. Katarzyną Nagórską. Jak zwykle swą opowieść o dawnym klasztorze dominikańskim pani przewodnik rozpocznie od historii osady św. Gotarda.
W kościele i sanktuarium od godz. 18.00 rozpoczną się równolegle dwie liturgie:
18.00 – 19.30 w sanktuarium Matki Bożej Różańcowej o. Adam Tomaszewski SJ będzie sprawował mszę św. z Wigilii Zesłania Ducha Świętego.
18.00 – 19.00 w kościele pw. NSPJ i MB Pocieszenia o. mitrat Iwan Dziuba będzie celebrował prawosławną wieczernię (nieszpory) z udziałem świątecznego chóru. Nabożeństwo odprawiane będzie w języku ukraińskim. Pod koniec celebry – jak wspomniano wyżej – zostaną pobłogosławione prosfory, które będzie można spróbować na miejscu lub zabrać do domu.