Muzeum i jego oddziały czynne w godzinach 17.00–1.00
Bilet wstępu: 2 zł (do każdego z oddziałów)
Zachęcamy do zakupu BILETÓW ONLINE przez www.ToBilet.pl.
Sklepy muzealne czynne w godzinach otwarcia muzeum, oferują rabat 50% na wybrane wydawnictwa.
18 maja obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Muzeów, zwany także Dniem Muzealnika i dokładnie w tym samym dniu, w sobotę chcemy zaprosić naszą publiczność na XXII edycję poznańskiej Nocy Muzeów.
W Gmachu Głównym nie zabraknie spotkań z kuratorami galerii mieszczących się w zabytkowej części muzeum, a konserwatorzy pokażą to, czego nie widać gołym okiem. Zaprosimy też Państwa na spotkania z dźwiękiem i słowem - nie zabraknie muzyki (koncerty) oraz literatury klasycznej. W przestrzeniach starego holu przypomnimy także o remontowanym i zamkniętym na co dzień dla zwiedzających oddziale MNP – Muzeum Etnograficznym, które wspólnie z Polskim Towarzystwem Ludoznawczym zaprezentuje ciekawe obiekty, urozmaicając je warsztatami nie tylko dla najmłodszych.
W maju nadal dostępna będzie wystawa czasowa pt.: „Ultraawangarda. Koło Klipsa. Poznański underground lat 80. XX wieku” - zapraszamy wszystkich, którzy jeszcze nie zdążyli jej zobaczyć.
Muzeum Sztuk Użytkowych czeka na Państwa, proponując odkrywanie tamtejszych eksponatów – w tym skarbów ukrytych w ekspozycyjnych szufladach! Czekają też kuratorzy i edukatorka, gotowi podzielić się najciekawszymi historiami o naszych obiektach, a także materiały edukacyjne – do oglądania, słuchania i… wąchania. Tegoroczne odwiedziny w muzeum dadzą też okazję do zachwytu nad nowościami w naszej kolekcji – to drogocenne, widowiskowe eksponaty światowej klasy, zaprezentowane na wystawie „Precjoza. Pokaz nabytków Muzeum Sztuk Użytkowych w Zamku Królewskim w Poznaniu”. To też ostatnia szansa na zobaczenie wystawy czasowej „Nie zmarnujcie Niepodległości. Srebra Funduszu Obrony Narodowej. Silva rerum” - prezentacji zbioru sreber FON, który w przededniu wybuchu II wojny światowej ofiarowało polskie społeczeństwo.
Noc Muzeum wraca po kilku latach do Ratusza – Muzeum Poznania! Impreza będzie stanowić znakomitą okazję do odkrywania na nowo przestrzeni gotyckich piwnic (niedostępnej od 1997 roku!) i zobaczenia wystawy „Poznań przed Quadro”. Zaprosimy też na pokaz filmów prezentujących dawny Poznań i krótkie opowieści o obiektach prezentowanych na wystawie.
Muzeum Instrumentów Muzycznych (tuż obok Ratusza), pochwali się najnowszym projektem „Musica Wartenbergensis", który dotyczy kompleksowego opracowania rękopisów muzycznych pochodzących z nieistniejącego już klasztoru jezuitów w Otyniu. W czasie Nocy Muzeów zaprosimy dzieci na warsztaty z tworzenia papieru czerpanego i pisania na nim tradycyjnym piórem z atramentem z kałamarza. W Muzeum Instrumentów nie może też zabraknąć muzyki na żywo.
Po remoncie płyty Starego Rynku możemy zaprosić Państwa do naszego kolejnego oddziału – Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego. Tu kuratorzy i kustosze opowiedzą o częściowo zmodernizowanej ekspozycji i przygotują krótkie wykłady przybliżające specyfikę tego miejsca i zbiorów.
Noc Muzeów w MNP to nie tylko Poznań, ale także nasze zamiejscowe oddziały. Pałac w Śmiełowie zawsze w tym dniu rozbrzmiewa koncertami w przepięknych okolicznościach przyrody, a dodatkową atrakcją w tym roku będą wydarzenia upamiętniające rocznice wizyt w pałacu dwóch niezwykle ważnych dla polskiej kultury postaci: Henryka Sienkiewicza oraz Ignacego Jana Paderewskiego.
Dla wszystkich, którzy obejrzeli nową wersję „Akademii Pana Kleksa” (i nie tylko) proponujemy wizytę w Zamku w Gołuchowie, gdzie kręcono ekranizację – scenerią filmu był m.in. urokliwy dziedziniec zamkowy, który po zakończonych w 2023 roku pracach remontowo-konserwatorskich odzyskał dawny blask. Udostępniona zostanie też cała ekspozycja z odzyskanymi w 2023 roku obrazami z dawnej gołuchowskiej kolekcji - dyptykiem: „Mater Dolorosa” i „Ecce Homo”. Planowany jest także spacer z przewodnikiem do pobliskiej kaplicy, w której spoczywa Izabela z Czartoryskich Działyńska. W tym roku minie 125 rocznica jej śmierci.
Zapraszamy także do Pałacu w Rogalinie, gdzie czekają na państwa pracownicy muzeum gotowi oprowadzić po wszystkich zakamarkach: ekspozycjach, ogrodzie i parku.
Zapraszamy do Muzeum Narodowego w Poznaniu i jego oddziałów!
Galeria Malarstwa i Rzeźby
adres: Al. Marcinkowskiego 9
wstęp: 2 zł (wstęp na galerię stałą i wystawy czasowe)
Ekspozycja przypomina dorobek legendarnej poznańskiej grupy Koło Klipsa, której twórczość zaliczano do nurtu nowej ekspresji lat 80. W 2024 r. przypada 40. rocznica pierwszej wystawy Koła Klipsa zorganizowanej w 1984 r. w Galerii Wielka 19. Twórczość grupy, którą w głównym składzie tworzyli Mariusz Kruk, Wojciech Kujawski, Leszek Knaflewski i Krzysztof Markowski, ukazana została w kontekście undergroundowej sceny muzycznej Poznania – przestrzeni alternatywnego obiegu, w którym jako głos sprzeciwu wobec oficjalnej polityki kulturalnej państwa wybrzmiewała muzyka awangardowa, eksperymentalna i punk. Wystawa podzielona jest na dwie uzupełniające się części. W pierwszej prezentowane są obiekty przestrzenne, rysunki, wideo i archiwalia poświęcone grupie Koło Klipsa. Druga część wystawy poświęcona jest muzycznej scenie Poznania lat 80. – twórczości takich zespołów jak m.in. Reportaż, Taz, Bexa Lala, Malarze i Żołnierze, Ręce Do Góry, Krew, Zbombardowana Laleczka, Rasa, Pidżama Porno. Na ekspozycji obejrzeć można obiekty z kolekcji: Muzeum Sztuki w Łodzi, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Muzeum Narodowego w Poznaniu oraz kolekcji prywatnych.
Kuratorzy: dr Anna Borowiec (MNP), prof. UAM dr hab. Krzysztof Gajda (Pracownia Badań Literatury i Kultury Niezależnej UAM), dr Jarosław Lubiak (Akademia Sztuki w Szczecinie)
Wystawa czynna do 28.07.2024
Gra miejska przygotowana przez studentki UAP i Instytutu Historii Sztuki UAM. Karta do pobrania w punkcie informacyjnym.
Cykl filmów „Dzieła utracone” został zrealizowany przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie z dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w latach 2022–23. Składają się na niego 4 filmy w reżyserii Agnieszki Trzos: „Gitara”, „Diana”, „Portret mężczyzny”, „Autoportret”, 3 filmy w reżyserii Pawła Wróbla: „Walka postu z karnawałem”, „Dirk Bouts. Dyptyk”, „Salzburska kolekcja zoologiczna”, a także film w reżyserii Tomasza Jeziorowskiego: „Lucas Cranach. Opłakiwanie Chrystusa”.
W czasie pokazów organizowanych podczas Nocy Muzeów zostaną zaprezentowane 4 filmy w reżyserii Agnieszki Trzos, opowiadające historie obiektów uznawanych za polskie straty wojenne, zaginionych z polskich muzeów w czasie ostatniej wojny. Rzeźba „Diana” dłuta Jeana-Antoine’a Houdona z kolekcji króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w Pałacu na Wodzie w Łazienkach Królewskich w Warszawie oraz obraz z Muzeum Narodowego w Warszawie – „Portret młodego mężczyzny w peruce” namalowany przez Krzysztofa Lubienieckiego zostały odzyskane w ostatnich latach dzięki działaniom
restytucyjnym resortu kultury. „Gitara” – praca Picassa utracona z Muzeum Sztuki w Łodzi oraz „Autoportret” Jacka Malczewskiego, należą do grupy ponad 516 tysięcy dzieł sztuki poszukiwanych przez Państwo Polskie na całym świecie od zakończenia II wojny światowej.
Miejsce: przed wejściem do Galerii Sztuki Polskiej XVI–XVIII w., parter starego gmachu
Pracownicy zamkniętego dla zwiedzających, remontowanego oddziału MNP - Muzeum Etnograficznego wraz z gośćmi z Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego (oddział w Poznaniu) poprowadzą warsztaty wykonywania firlejek dla dzieci i dorosłych. Na stoisku będzie możliwość zapoznania się z działalnością oraz publikacjami PTL.
Warsztaty będą odbywały się do momentu wyczerpania materiałów.
Miejsce: hol starego gmachu
Godziny rozpoczęcia warsztatów: 17:00 i 20:00
Wykonywanie nadruków za pomocą szablonu i farby akrylowej to technika niedroga i prosta, wręcz domowa – a przy tym niezwykle efektowna. Można ją wykorzystać do naniesienia grafiki na koszulkę czy płócienną torbę, lub też za jej pomocą wykonać plakat lub ozdobić ścianę. Od lat używana jest w sztuce, a obecnie wpisuje się w pozytywny trend „zero waste”. Pokażemy różne możliwości w dziedzinie narzędzi, materiałów i technik, ale główną częścią spotkania będzie oczywiście praktyka. Dla każdego przygotowany jest pełny zestaw do wykonania od podstaw własnej grafiki. Na każdym etapie tworzenia – od projektu, poprzez wycinanie szablonu, aż do wykonania nadruku – prowadzący służy radą i pomocą. Jeśli pojawią się dzieci, które nie są jeszcze gotowe do wycinania szablonów nożykiem – naniosą farby pędzlem lub otrzymają specjalne pastele do tkanin. Efektem spotkania będzie podstawowe, ale w miarę możliwości wszechstronne przygotowanie do rozpoczęcia własnej przygody z szablonem – oraz do samodzielnych poszukiwań i eksperymentów, bo o to przecież chodzi!
Zachęcamy do przyniesienia własnych koszulek lub toreb płóciennych.
Prowadzenie: Grzegorz Kmita-Patyczak
Miejsce: sala edukacyjna, parter nowego gmachu
Spotkanie z obrazem, który powrócił do zbiorów Galerii Sztuki Polskiej XVI-XVIII w. MNP, po kilkuletniej konserwacji przeprowadzonej w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Autorką prac renowacyjnych była pani Julia Gluźniewicz. Zaprezentujemy wyniki jej działań.
Prowadzenie: Agnieszka Kunicka-Goldfinger (Główny Konserwator MNP), dr Adriana Podmostko-Kłos (Galeria Sztuki Polskiej od XVI do XVIII w.)
Miejsce: Galeria Sztuki Polskiej XVI–XVIII w., parter starego gmachu
Prowadzenie: dr Maciej Broniewski (Galeria Sztuki Europejskiej)
Zbiórka: hol starego gmachu (przy schodach)
Chór powstał 40 lat temu z inicjatywy ówczesnego prorektora Akademii Muzycznej w Poznaniu, prof. Janusza Dzięcioła. Bogata działalność koncertowa w Polsce i wielu krajach świata przyniosła zespołowi pochlebne recenzje i nagrody na licznych festiwalach i konkursach. W repertuarze chóru znajduje się około 300 utworów pochodzących z różnych epok - od średniowiecza do współczesności. Współpracując z Państwową Filharmonią w Poznaniu i innymi orkiestrami, zespół wykonywał takie dzieła wokalno-instrumentalne, jak: Requiem W. A. Mozarta, IX Symfonię L. van Beethovena, Victoria W. Kilara, Quo Vadis F. Nowowiejskiego, Carmina Burana C. Orffa, czy Veni Creator K. Szymanowskiego.
W programie:
Exultate justi - Loodovico Grossi da Viadana
Glow - Eric Whitacre
Ubi caritas - Ola Gjeilo
Służyłem u pana - opr. muz. Włodzimierz Sołtysik
The Ground - Ola Gjeilo
Earth song - Frank Ticheli
Flight Song - Kim André Arnesen
Serduszko puka - opr. Maciej Kubacki
Jabberwocky - Sam Pottle
Wystąpią:
Poznański chór Polihymnia
Kamil Wicenciak – akompaniament
Zuzanna Marjakova – dyrygent
Tomasz Dzięcioł – dyrygent
Miejsce: hol starego gmachu
Godziny oprowadzań: 19:00, 20:30 i 22:00
Prowadzenie: dr Anna Borowiec (kuratorka wystawy)
Zbiórka: hol starego gmachu
Godziny rozpoczęcia wykładu: 19:30 i 21:00
Tuż po II wojnie światowej do kolekcji MNP włączono średniowieczne zabytki przywiezione tu z Pomorza Zachodniego: figury dwóch tryptyków i trzy pojedyncze rzeźby. Jaka jest ich historia? Jakie były okoliczności ich odnalezienia? I dlaczego trafiły właśnie do Poznania? Na to pytanie odpowiada dr Patrycja Łobodzińska w muzealnej nowości wydawniczej pt. "Średniowieczne rzeźby z Pomorza Zachodniego w zbiorach Muzeum Narodowego w Poznaniu". Podczas oprowadzania po Galerii Sztuki Średniowiecznej kuratorka przybliży słuchaczom tę detektywistyczną historię.
Prowadzenie: dr Patrycja Łobodzińska (Galeria Sztuki Średniowiecznej)
Miejsce: Galeria Sztuki Średniowiecznej, parter starego gmachu
Godziny rozpoczęcia: 19:30, 20:30 i 21:30
Koncert muzyki klasycznej w wykonaniu trio smyczkowego.
W programie:
A. Vivaldi - Cztery pory roku, Wiosna
A. Vivaldi - Sonata Da Camera A Tre No.6
H. Purcell - Trumpet Tune
H. Purcell - Trumpet Voluntary
J.S.Bach - Aria na strunie G
J.S.Bach - Jesu, Joy of Man’s Desiring
Wystąpią:
Bartłomiej Skorobohaty – skrzypce
Iwona John-Skorobohata – skrzypce
Andrzej Nowicki – wiolonczela
Miejsce: sala sztuki hiszpańskiej XVI–XVIII w., I piętro starego gmachu
Godziny spotkań: 20:00, 21:00 i 22:00
Jak słowo wpływa na obraz? Punktem wyjścia dla tej refleksji będzie dzieło Friedricha Prellera „Odyseusz i Nauzykaa" (1864). Czytanie szóstej pieśni „Odysei” Homera pozwoli odpowiedzieć na to pytanie, a poprzedzająca je krótka prelekcja, wyjaśni kontekst korespondujących ze sobą sztuk.
Prowadzenie: Kinga Sibilska (Dział Edukacji)
Czytają: Barbara Górecka, Wojciech Jenerałek, Paweł Oses, Agata Rosiak-Kaczmarek, Kinga Sibilska (MNP)
Miejsce: sala sztuki niemieckiej XIX wieku, piętro starego gmachu
Prowadzenie: Zuzanna Sokołowska (Dział Edukacji)
Zbiórka: hol starego gmachu (przy schodach)