
Adres: Stary Rynek 3, Odwach
Godziny otwarcia: 17:00-00:00
Wstęp bezpłatny
Ostatnie wejście 30 minut przed zamknięciem Muzeum.
Wystawa stała Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 jest nowoczesną i atrakcyjną dla widza formą przekazu historycznego i muzealnego o Powstaniu Wielkopolskim. Wystawę uzupełniają liczne multimedia.
Autorzy i kuratorzy wystawy: Marcin Wiśniewski, Jan Szymański, Jan Gruszka
Wystawa czasowa prezentuje gen. Stanisława Taczaka i jego czasy z szczególnym naciskiem na działalność w służbie nauce, armii i społeczeństwu. Pragniemy zwrócić uwagę na jego osiągnięcia w dziedzinie chemii, które pewnie mógłby rozwijać gdyby nie wybuch I wojny światowej. Prezentujemy zaangażowanie Stanisława Taczaka w odzyskanie niepodległości z uwypukleniem decyzji, które wpłynęły na fakt powołania go na stanowisko głównodowodzącego powstania wielkopolskiego. Oglądamy bohatera przez pryzmat dokonań i ukazujemy wkład w budowę struktur organizacyjnych Dowództwa Głównego. Opowiadamy również o szlaku bojowym z wojny polsko-bolszewickiej i późniejszą karierę wojskową na stanowisku dowódcy 17 Dywizji Piechoty z zachowaniem postawy prodemokratycznej. Wystawa obrazuje także późniejszą aktywność emerytowanego już generała wypełnioną działalnością na rzecz pomocy weteranom Powstania Wielkopolskiego i zaangażowaniu na rzecz pożarnictwa. Służba na rzecz ojczyny przyświecała Taczakowi przez całe życie, co udowodnił wyruszając na front we wrześniu 1939 roku. Wystawa nawiązuje również do współczesnych form upamiętnienia generała.
Kuratorzy i autorzy wystawy: Anna Wasielewska, Robert Maciejewski
Zbiórka pod kościołem Św. Marcina
Zapraszamy dzieci wraz z opiekunami na wiosenną przechadzkę po mieście, podczas której poznamy historię Stasia Taczaka i jego drogę do roli pierwszego dowódcy Powstania Wielkopolskiego.
Na spacerze czekają na Was zadania, łamigłówki i niespodzianki, a przewodnikiem po Poznaniu będzie sam generał Taczak. Bądźcie gotowi na wyjątkową przygodę!
Spacer w języku polskim z tłumaczeniem na Polski Język Migowy.
Na trasie spaceru mogą występować bariery architektoniczne.
Zapisy: tel./SMS 691 266 779, mail: edukacja@wmn.poznan.pl
Dzięki rekonstruktorom z SGRH „3 Bastion Grolman” w umundurowaniu Wojsk Wielkopolskich uczestnicy Nocy Muzeów będą mieli okazję zobaczyć punkt werbunkowy, pokazy musztry i prezentację wyposażenia żołnierzy Armii Wojsk Wielkopolskich 1919-1920.
Zapraszamy do wzięcia udziału w zespołowej grze muzealnej, dzięki której lepiej poznacie postać Stanisława Taczaka – pierwszego dowódcy Powstania Wielkopolskiego!
Zachęcamy do udziału w zespołach od 2 do 5 osób. Nie ma ograniczeń wieku. Nie jest konieczna wcześniejsza rejestracja, wystarczy pobrać kartę u pracownika Muzeum. Gra trwa do momentu, kiedy pierwszych dziesięć zespołów dostarczy karty z prawidłowymi odpowiedziami. Dla zwycięzców przewidziano nagrody-niespodzianki.
Więcej informacji udzieli dział edukacji: edukacja@wmn.poznan.pl