ul. Słupska 62, 60-454 Poznań

Przeciwatomowy schron dla władz miasta Poznania oraz Galeria Plakatu z okresu socjalizmu

17.00-00.00

adres:ul. Słupska 62, 60-454 Poznań
godziny otwarcia: 17.00–00.00 (ostatnie wejście 30 minut przed zamknięciem Muzeum)
wstęp bezpłatny

od 17:00 do 00:00
wystawa

Indywidualne zwiedzanie ekspozycji stałej: Przeciwatomowy Schron dla Władz Miasta Poznania i Galeria Plakatu z Okresu Socjalizmu i Galerii Plakatu z Okresu Socjalizmu

Ulica Słupska 62 w Krzyżownikach to atrakcyjny adres, nieopodal Jeziora Kierskiego. Tam na przełomie lat 50. i 60., na dość sporej posesji pojawił się dom. Właściwie podobny do innych w okolicy, jednak miał swoją tajemnicę. Pod ziemią powstał sekretny schron przeciwatomowy dla prezydenta Poznania oraz najwyższych urzędników magistratu. Został odtajniony dopiero w 2000 roku! Dzisiaj zapraszamy do zwiedzania willi, w której urządziliśmy Galerię Plakatu z okresu socjalizmu oraz schronu.

kuratorki ekspozycji: Kinga Przyborowska, Maria Skrzypczak.

W Galerii Plakatu zwiedzający mogą zobaczyć m.in. plakaty stworzone w duchu doktryny socrealizmu, obowiązującej w sztuce polskiej w pierwszej połowie lat 50. Noc Muzeów będzie okazją do przedstawienia kontekstów społeczno-politycznych, jakie miały wpływ na charakter ówczesnej twórczości plastycznej.

od 18:00 do 00:00
wystawa

Prezentacja wystawy czasowej „Turystyka i rekreacja w PRLu”

Okres komunizmu w Polsce zapisał się na kartach historii jako jeden z trudniejszych w dziejach naszego państwa. Ograniczanie przez władze wolności obywateli, opresyjne rządy i braki w dostępie do dóbr konsumpcyjnych to warunki, w jakich przyszło żyć Polakom w Polsce Ludowej. Pomimo to pamięć zbiorowa o niektórych aspektach życia z czasem nabrała znaczenia wyjątkowego i nostalgicznego. Przykładem są wspomnienia z wyjazdów na wakacje i urlopy. Znajdują one odzwierciedlenie w wystawie „Turystyka i rekreacja w PRL-u”. Stworzone przez znanych i cenionych polskich artystów plakaty o tematyce turystycznej, rekreacyjnej, sportowej, ukazujące możliwości i sposoby spędzania czasu wolnego w Polsce Ludowej udostępniamy na wystawie obok pamiątek, fotografii i sprzętu podręcznego z wyjazdów w tamtych czasach.

Kuratorki: Barbara Kokot i Anna Matuszak. Współpraca: Patrycja Bartkowiak i Marcin Wągrodny

od 19:00 do 22:30
oprowadzanie

Oprowadzanie po Galerii Plakatu z Okresu Socjalizmu wzbogacone o prezentacje obrazujące mechanizmy propagandy PRL w latach 50 XX w.

Podczas tegorocznej Nocy Muzeów w Galerii Plakatu ponownie w centrum zainteresowania znajdzie się plakat jako nośnik treści propagandowych w latach 50 XX w. Noc Muzeów będzie okazją do przedstawienia kontekstów społeczno-politycznych, jakie miały wpływ na charakter ówczesnej twórczości plastycznej. Podczas kilkunastominutowych prezentacji przybliżone zostaną wydarzenia pierwszej połowy lat 50, które z założenia miały stać się nośnikiem propagandy:

19:15 – Dni Oświaty, Książki i Prasy
20:00 – Społeczny Fundusz Odbudowy Stolicy / „Cały naród buduje swoją stolicę”
21:00 – Wyścig Pokoju
22:00 – Światowy Festiwal Młodzieży i Studentów

od 17:00 do 00:00
gra terenowa

Gra terenowa po ekspozycji

Zapraszamy do udziału w naszej grze terenowej po Przeciwatomowym Schronie dla władz Miasta Poznania. Zabawa przeznaczona będzie dla wszystkich odwiedzających Muzeum. Każda chętna osoba po wejściu do Muzeum może pobrać kartę ze wskazówkami i szukać ukrytych na ekspozycji punktów z zagadkami, które będzie trzeba rozwiązać. Każda prawidłowa odpowiedź będzie zawierała literkę, a po połączeniu wszystkich rozwiązań powstanie hasło.

 

nazwa cel żywotność

PHPSESSID,
PHPSESSID,
XSRF-TOKEN,
themosis_session

niezbędne do działania strony sesja

cmplz_banner-status, cmplz_consented_services, cmplz_functional, cmplz_marketing, cmplz_policy_id, cmplz_preferences, cmplz_statistics

zarządzanie plikami cookies 365 dni

 

nazwa cel żywotność
_ga Oblicza dane dotyczące odwiedzających, sesji i kampanii, a także śledzi wykorzystanie witryny. 2 lata
_gid Przechowuje informacje o tym, jak odwiedzający korzystają ze strony internetowej 24 godziny
_gat_gtag Służy do rozróżniania użytkowników. 2 lata